Energetikai auditálás
Ajánlatkéréshez és a szolgáltatás igénybevételéhez, kérem keressen meg a „Kapcsolat” menüpont alatt található elérhetőségek egyikén.

Jogszabályi háttér
Jogszabály
Az energetikai audit fogalmát és az auditálásra vonatkozó részletes szabályokat az alábbi jogszabályok határozzák meg:
- az energiahatékonyságról szóló évi LVII. törvény (Ehat. tv.),
- az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet (Ehat. vhr.),
- az energetikai auditokkal kapcsolatos adatszolgáltatásra és a regisztráló szervezetek éves jelentésére vonatkozó 26/2015. (V. 26.) NFM rendelet.
- az energetikai auditorok és energetikai auditáló szervezetek által fizetendő díjakról szóló 7/2015. (X. 16.) MEKH rendelet.
Mit jelent az energetikai auditálás?
Definíció
Az energetikai auditálás olyan komplex, jogszabályi kötelezettségen és szakmai előírásokon alapuló műszaki-gazdasági felmérés,
amelynek keretében az auditálásra feljogosított szakértő elvégzi az adott vállalkozás által használt ingatlanok, a vállalkozás által végzett tevékenység, alkalmazott termelési technológia, valamint a szállítmányozás, járműhasználat keretében felhasznált energiamennyiség és annak költségének dokumentáción, számításon és mérésen alapuló kalkulációját. A számítás eredményét, megállapításait és a költséghatékony energiamegtakarítási intézkedések végrehajtására vonatkozó javaslatait írásbeli jelentésben foglalja összeg.
Kinek kötelező energetikai auditálást végeztetni?
Jogszabály
Az Ehat. tv. 2017. július 1-jétől és jelenleg is hatályos rendelkezései értelmében
értelmében a Kis- és középvállalkozásról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Kkv. tv.) alapján nagyvállalatnak minősülő vállalkozások energetikai auditálását négyévente kötelező elvégeztetni. Ennek első ízben 2015. december 5-ig kellett eleget tenni, azonban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a teljesítés elmaradása miatt 2017. június 30-ig nem szabott ki bírságot.
A kötelezett nagyvállalati kör meghatározását segíti a MEKH energiahatékonysági honlapján található útmutató, az alábbi linken:
http://www.enhat.mekh.hu/wp-content/uploads/2015/12/GYIK_180529.pdf
Kivétel
Mentesül a kötelező energetikai auditálás alól az a nagyvállalat, amely:
- EN ISO 50001 szabványnak megfelelő, akkreditált tanúsító szervezet által tanúsított energiagazdálkodási rendszert működtet,
- olyan vállalkozáscsoport tagja, melynek az egészére vagy egy részére vonatkozó energetikai audit ezen nagyvállalatra is kiterjed, továbbá
- vállalkozáscsoport azon tagjának, amely önmagában kis- és középvállalkozásnak minősülne és az auditálás évét megelőző 3 évben az átlagos éves összes energiafogyasztása nem éri el a 3 GWh-t,
E témára vonatkozó további részinformációk a MEKH fentebb megadott energiahatékonysági honlapján találhatóak.
A kötelezett nagyvállalati kör meghatározását segíti a MEKH energiahatékonysági honlapján található útmutató, az alábbi linken:
http://www.enhat.mekh.hu/wp-content/uploads/2015/12/GYIK_180529.pdf
Ki végezheti az energetikai auditálást?
Szakértő
Az energetikai auditálást jogosultsággal rendelkező szakember, ill. auditáló szervezet végezheti.
Az energetikai auditálás folyamata
Folyamat
Az adott vállalkozás energetikai auditálására vonatkozó árajánlat elfogadását, ill. a vállalkozási szerződés megkötését követően az auditor és a megrendelő szoros együttműködésre kötelezettek, mivel az auditor csak a megrendelő kellő adatszolgáltatása és a helyszíni bejárások feltételeinek biztosítása révén teljesítheti feladatát.
Első lépés
Harmadik lépés
szükséges helyszíni felmérések, mérések szakszerű elvégzése;
Ötödik lépés
Hetedik lépés
Második lépés
Negyedik lépés
Hatodik lépés
jelentésben történik az elkészített audit folyamatának és eredményeinek és az energiahatékonysági javaslatok bemutatása,
Nyolcadik lépés
Telefonszám
+36 30 670 9335
info@optener.hu
Iroda
1182 Budapest, Tarkő u. 12.
Üzenet küldése